KONTAKTY

Proutěný svět
tel: +420 721 046 699
napište nám
Výdej zásilek dle dohody

» Mikulášské desatero
Mikulášské desatero

1.
V předvečer svátku svatého Mikuláše navštěvuje světec v doprovodu Anděla a Čerta děti a obdarovává je. Zpravidla tak činí do punčochy za oknem, může ovšem přijít i se svým doprovodem osobně. V starých dobách obcházel české a moravské dědiny. Ať již mikulášskou brigádu najímáte a nebo se na akci sami aktivně podílíte, přistupte k ní odpovědně. Ne každý vnímá rej Mikulášů s doprovodem v návaznosti na folklorní tradici, ne nepodstatná část obyvatelstva v něm vidí svým způsobem institucializovanou žebrotu. Nezvoňte tam, kam jste nebyli zváni. Někde mají opravdu zlé psy!


2.
Pro výkon funkce mikulášských koledníků nenajímejte bezďáky, byť by byli vizuálně pro její výkon sebevíc způsobilí. Někteří vypadají opravdu malebně, ale nelze po nich žádat výpis z trestního rejstříku, ani jim stále koukat na prsty. A co ušetříte na umělých fousech, dáte za mejdlo, takže sumasumárum těch pár krabičáků se vám může zatraceně prodražit.

3.
Od nepaměti bývají za svůj výkon Mikulášové častováni alkoholem, většinou se na to těší a mnozí se k tomuto angažmá nechávají zlákat výlučně víceprocentní vidinou. Je však třeba znát míru.

4.
Ačkoliv doba k tomu vyzývá, měly by se v podstatě pohádkové bytosti vyhnout politizování, protože dětská mysl má zůstat čistá a nemá si předčasně osvojovat hrubá slova.

5.
V době výkonového odměňování je tento princip i při mikulášském obdarovávání na místě. Měl by se však týkat spíš celkového chování ratolesti a ne momentální recitace, kterou zhusta poznamenají nepochopitelné výpadky paměti a nebo koktání z trémy, protože ne každé mrně v budoucnu zamíří na prkna Zlaté kapličky. Může být sice legrace, když se dítě děsem z čerta počůrá, ale psychologové jsou vcelku zajedno, že přehnané řinčení řetězy někdy vede k trvalejším nočním můrám.

6.
Ovšem některé děti mají pro strach uděláno, jsou tak oprsklé, že trvalá ostražitost je na místě: nejeden Mikuláš skončil se zapálenými fousy a nejeden Anděl s monoklem. Svou výbavu bychom tomu měli přizpůsobit tak, aby světec byl nehořlavý a Andělovo oblečení nepříliš eroticky vyzývavé – především tam, kde starší děti pílí do puberty.

7.
Nastala meteorologická zima – je prosinec a někde i sníh a mráz! Rozhodně by žádný Mikuláš neměl podceňovat atmosférické podmínky – především pokud jsou v plánu pěší přesuny. Odpovídat by tomu mělo oblečení i obuv. Lehké košilky andělů jsou půvabné, ale k adventním procházkám krajně nevhodné. A má se nemírná konzumace (viz výše) stát příčinou toho, že v mikulášském ránu budou škarpy u cest plné zmrzlých světců?

8.
Při motorizovaném přemisťování celé skupiny dbejte na nekrojovaného řidiče abstinenta: dopravní policajti totiž nemají pro Svaté, Čerty ani Anděly za volanty zpravidla pochopení, byť by se jednalo o osoby blízké. Také ornáty, roucha, křídla a řetězy neusnadňují řízení.

9.
Vyhněte se cestou na ulici blízkosti finančních ústavů, benzinových pump a míst, kde se dá předpokládat přítomnost horlivých příslušníků ochranky. Mají s různě maskovanými jedinci profesní zkušenost, takže utečou jen někteří. Nespoléhejte na to, že s nimi něco vykomunikujete, protože mohou být hodně rychlí a ostří. Díky celosvětové zkušenosti mívá i policie a strážníci tento večer pohotovost.

10.
Sami sebe – pokud všechno přežijete a budete přísahat, že už nikdy – neberte moc vážně: určitě zjistíte, že to byla docela prča a že děti mají nač vzpomínat (snad v dobrém)…

Vaše NAŠE HOBBY (

NjU0MjF