KONTAKTY

Proutěný svět
tel: +420 721 046 699
napište nám
Výdej zásilek dle dohody

ZBOŽÍ V AKCI

NEJPRODÁVANĚJŠÍ


» Co je to pedig?
Co je to pedig a jak se používá?

Pedig je přírodní materiál, který se dováží z tropů jihovýchodní asie. Jedná se o vnitřní část stonku ratanové liány Calamus rotang neboli ratanu. Tato liána má stonek silný pouze několik centimetrů a dlouhý až 100 metrů. Dřevo má velmi světlou barvu, podobnou lipovému dřevu. Používá se na výrobu nábytku, košíků, dokonce i k výrobě hudebních nástrojů a bičů. Před pletením je třeba jej na 3 až 5 minut namočit, tím nasaje do pórů vodu a stane se velmi ohebný. Po uschnutí drží tvar. Štípáním se vyrábí jak pedig kulatých průměrů, od tloušťky 1 mm přes 1,5 mm, 1,75 mm, 2 mm, 2,25 mm, 2,5 mm, 2,75 mm až po 10 mm, tak plochý pedig, jako jsou pedigové šény silné 4–6 mm či pedigové pásky zvané pedig band.

Pedig je pórovitý, čímž velmi dobře absorbuje vodu a stává se tak velmi pružný. Základem pedigu je celulóza. Díky tomu lze pedig barvit nejen všemi barvami na dřevo, ale i barvami na textil.

Pro pedig používaný pro pletení je nejkvalitnější střední část ratanu, která není příliš tvrdá ani příliš měkká. První část ratanu od oddénku je nejtvrdší a používá se na výrobu nábytku. Poslední část ratanu je mladá, nevyzrálá, a proto velmi měkká.

Pedig z něj vyrobený se tzv. kolínkuje, nedrží ohyb. Používá se na výrobu v asii, u nás se neprodává.

Ratan má přirozeně zelenou barvu. Až při sušení, sýření a další úpravě získává žlutou barvu.

Před výrobou pedigu se nejprve ratan třídí. Dále se z něj odstraňují „kolínka“. Potom se získává z rákosu rákosová šéna.  Až poté se vyrábí pedig

pedigPedig se prodává v mnoha průměrech, průřezech a síle materiálu. Kulaté pruty pedigu se prodávají od síly 1 mm do 10mm.

nůž na výrobu pediguVyrábí se protlačováním silnějšího prutu přes nůž. Tento nůž se musí několikrát za den brousit, aby byl pedig co nejhladší. Bohužel broušením se zvětší i průměr otvoru raznice a pedig má o něco větší průměr.

pedigová šénaPloché materiály naleznete pod názvem pedig band a pedigové šény. Pedig band neboli pedigové pásky mají čistě plochý průřez. Na lícové straně jsou lesklé, na rubové hrubší. Pedigové pásky prodáváme od 6mm po 16mm. Šény v řezu jsou z rubové strany ploché a z lícové zaoblené. Prodávají se u nás v šířkách od 2 do 8 mm.

pedigová páskaPedig, jako materiál lze koupit v mnoha barevných variantách, ale díky jeho absorbaci ho můžeme sami barvit.

Pedig se pak před samotným pletením namáčí, nejlépe ve vlažné vodě, aby byl pružný a nepraskal. Pedig nenechávejte dlouho namočený ve vodě – hrozí že pedig zešedne a bude se lámat. Po ukončení práce je nutné pedig usušit.

Pedig nenechávejte uskladnění na světle. Při správném skladování se může pedig skladovat i 10 roků.

V dalším článku se dozvíte základy pletení a používání pedigu.

NmQwYzM2N